Akupunktura

Moja pierwsza wizyta akupunktury

Chiński wywiad i badanie może być nieco inne niż jesteś do tego przyzwyczajony, kiedy zabierasz zwierzę do lekarza weterynarii. Doktor będzie zadawać pytania, których wcześniej lekarz medycyny zachodniej nie zadawał. Pytania te mogą wydawać się niezwykłe i pozornie nie mieć związku z chorobą, ale postaraj się odpowiedzieć na nie najlepiej jak potrafisz, bo będą to bardzo istotne wskazówki w dalszej terapii.

Przed pierwszą wizytą akupunktury

Podczas pierwszej wizyty, lekarz będzie całościowo opracowywał kompleksowego leczenia / plan odnowy dla swojego zwierzaka, który będzie podlegał weryfikacji i zmieniane w czasie. Holistyczne leczenie polega na pomocy organizmowi, aby mógł sam się wyleczyć. Pamiętaj, że niektóre problemy wymagają dłuższego czasu niż inne na rozstrzygnięcie, a te długofalowe często wymagają długofalowych rozwiązań.

Rozważ odpowiedzi na następujące pytania:

 1. Jakie jedzenie dostaje Twój zwierzak?
  • Czy są to puszki, karma sucha, surowa lub przygotowana przez Ciebie?
  • Jakiej firmy jest to jedzenie i jaki ma skład?
 2. Czy Twoje zwierzę ma jakieś preferencje co do temperatury: Czy poszukuje ciepłego lub chłodnego miejsca?
 3. Czy Twoje zwierzę pokazuje jakieś zmiany w zachowaniu lub ma problemy z zachowaniem?
 4. Czy Twoje zwierzę ma jakieś zmiany w poziomie energii?
 5. Czy problem Twojego pupila, z którym przychodzisz pojawia się w określonej porze dnia lub roku lub w połączeniu z daną aktywnością?
  • Czy jest sezonowy lub dotyczy określonej pory roku ?
  • Czy to jest połączone z wysiłkiem lub odpoczynkiem?
  • W ciągu dnia lub w nocy?
  • O jakiejś określonej godzinie?
 6. Czy Twoje zwierzę ma zwiększone lub zmniejszone pragnienie?
 7. Czy Twoje zwierzę wylizuje, drapie lub gryzie jakieś określone miejsca na ciele?
 8. Czy Twoje zwierzę ma blizny i w jakim miejscu?
 9. Czy Twoje zwierzę ma jakieś brodawki lub znamiona i w jakim miejscu?
 10. Czy Twoje zwierzę ma chore zęby lub ich brak bądź czy były leczone kanałowo?
 11. Czy Twoje zwierzę często choruje na uszy lub problemy z zatokami około odbytowymi i czy dotyczy to strony prawej lub lewej ?

Chińskie medyczne podejście opiera się na ocenie całego pacjenta, zamiast koncentrować się na jednym obszarze problemu. Współczesna medycyna często skupia się na leczeniu objawów, podczas gdy medycyna Wschodnia leczy pacjenta jako całość. Nacisk kładzie się na przywrócenie równowagi i przepływu energii w całym ciele.

Energia krąży w ciele w ciągu doby m.in. po 12 głównych meridianach,w których co 2 godziny zmienia się aktywność poszczególnych narządów. Każdy narząd ma w tym czasie swoje dwu godzinne maximum i minimum działania. Każdy organ musi mieć swój czas na odpoczynek i to należy mu zapewnić.