Artykuły

Cukrzyca

Podobnie do ludzi, psy i koty chorują na cukrzycę i również występują dwa typy. Postać, w której zwierzę nie wytwarza absolutnie żadnej insuliny nazywana jest cukrzycą typu I (niezdolność do wytwarzania insuliny). Inna forma, cukrzyca typu II, występuje wówczas, gdy organizm zwierzęcia tworzy insulinę, ale albo mało, albo jest obecny stan, który koliduje z funkcją insuliny (brak wrażliwości lub oporności na insulinę). Praktycznie 100% chorych psów ma cukrzycę typu I, natomiast u kotów jest rzadka. Około 80% (lub więcej) kotów ma cukrzycę typu II. Ze względu na różnice w typach cukrzycy u psów i kotów są one traktowane i leczone w różny sposób.

Czy Twoje zwierzę choruje na cukrzycę?

Najczęstsze objawy cukrzycy u psów i kotów to:

 • Zwiększony apetyt
 • Nadmierne pragnienie
 • Zwiększone oddawanie moczu
 • Spadek masy ciała
 • Osłabienie lub zmęczenie

Początkowo objawy cukrzycy nie są zbyt wyraźne i właściciel zazwyczaj zauważa, że zwierzę częściej i więcej, niż zwykle, je i pije. Jednak jeśli zwróciłeś uwagę na takie zmiany, ważne jest, aby powiadomić o tym lekarza weterynarii. Jak w przypadku większości schorzeń, wczesne wykrycie i leczenie cukrzycy daje lepsze wyniki. Psy i koty z cukrzycą mogą żyć szczęśliwie i zdrowo, odpowiednio leczone i monitorowane przez Ciebie i Twojego lekarza weterynarii.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek z objawów cukrzycy u Twojego psa lub kota, należy od razu skontaktować się z lekarzem weterynarii i umówić na badania w kierunku cukrzycy lub innych potencjalnych przyczyn.

Cukrzyca u psów

Cukrzyca jest chorobą, która wpływa na stężenie glukozy we krwi. Cukrzyca u psów jest najczęściej wynikiem zbyt małej produkcji insuliny (cukrzyca typu I). Znacznie rzadziej u psów może wystąpić cukrzyca typu II.

Insulina wpływa na to, jak organizm psa wykorzystuje pożywienie. Gdy pies je, pokarm jest dzielony na bardzo małe części, które organizm wykorzystuje. Jednym z elementów są węglowodany, które są przekształcane w kilka rodzajów cukrów prostych, w tym glukozę. Glukoza wchłania się z jelit do krwi, skąd dostaje się do komórek w całym organizmie. Wewnątrz komórki, insulina pomaga glukozie przekształcić się w energię. Jeśli jest zbyt mało insuliny, glukoza nie może wejść do komórek i wtedy gromadzi się w postaci wysokiego stężenia we krwi. W efekcie pies chory na cukrzycę może wydawać się ciągle głodny, jednak chudnie, ponieważ komórki nie mogą wchłonąć glukozy.

Czynniki ryzyka w cukrzycy u psów

 • Genetyczne predyspozycje niektórych ras
 • Starsze suczki
 • Otyłość
 • Niewysterylizowane suczki - może rozwinąć się cukrzyca typu II , sterylizacja często doprowadza do ustąpienia objawów cukrzycy

Jeśli uważasz, że Twój pies może być zagrożony, umów się już dzisiaj, aby sprawdzić go pod kątem cukrzycy.

Diagnoza oraz wykrywanie

Cukrzyca jest jedną z wielu chorób, które mogą mieć wpływ na psa, ale nie powodować widocznych zmian w zachowaniu. Dlatego ważne jest, aby Twój pies był dokładnie zbadany przez lekarza weterynarii co najmniej raz w roku lub częściej w zależności od jego zaleceń.

Objawy cukrzycy u psa

Znajomość objawów cukrzycy jest pierwszym krokiem w ochronie zdrowia psa. Jeśli którykolwiek z tych stwierdzeń opisuje Twojego zwierzaka, porozmawiaj z lekarzem weterynarii o możliwości wystąpienia cukrzycy:

 • Pije więcej wody niż zwykle ( duże pragnienie)
 • Sika częściej, produkuje więcej moczu dziennie, lub zdarzają mu się "wypadki" w domu (wielomocz)
 • Jest zawsze głodny (zwiększony apetyt), ale traci na wadze lub ją utrzymuje
 • Ma zamglone oczy, zaćmę i wydaje się, że nagle traci wzrok

Przy ocenie psa chorego na cukrzycę, weterynarz może zapytać o te objawy i sprawdzić ogólny stan zdrowia psa, aby wykluczyć możliwość innych chorób lub zakażeń. Ponadto, lekarz weterynarii, zbada mocz psa na obecność glukozy i ciał ketonowych, a jeśli jest to wskazane, będzie mierzyć stężenie glukozy we krwi. Rozpoznanie cukrzycy stawia się na podstawie utrzymującego się wysokiego stężenia glukozy we krwi oraz wykrywanie jej w moczu.

Diagnoza: cukrzyca

Początkowo może to być dla Ciebie przytłaczające, gdy Twój pies ma rozpoznaną cukrzycę. Cukrzyca jest stanem, którym można skutecznie zarządzać i lekarz weterynarii przedyskutuje z Tobą plan leczenia oraz odpowie na wszelkie pytania lub wątpliwości.

 • Dieta - dobierze odpowiednią dietę , jest to również doskonała okazja, aby zmniejszyć masę ciała, jeśli pies ma nadwagę lub jest otyły
 • Insulina –powie jak ją prawidłowo przechowywać i podawać
 • Hipoglikemia – uczuli na to, jak rozpoznać i leczyć potencjalnie zagrażający życiu niski poziom cukru we krwi
 • Monitoring w domu – wytłumaczy jak prawidłowo wypełniać tabele cukrzycowe i kiedy należy powiadomić lekarza weterynarii