Usługi

Endoskopia przewodu pokarmowego u psów

Celem endoskopii jest pomóc lekarzowi weterynarii postawić diagnozę, rozpoznać chorobę, która powoduje u Twojego zwierzęcia takie kliniczne objawy jak : wymioty, biegunka, utrata masy ciała, bóle brzucha, wzdęcia lub utrata apetytu.

Co to jest endoskop?

Endoskop jest elastyczną rurą z kamerą na końcu przewodu oraz światłowodowym przewodem optycznym, pozwalającym na transmisję obrazu z wnętrza ciała na zewnątrz. Jest on wkładany przez jamę ustną do żołądka albo przez odbytnicę do okrężnicy. Endoskop umożliwia kontrolę wnętrza tych narządów.

Jakie choroby są diagnozowane dzięki badaniu endoskopowemu?

Endoskop umożliwia kontrolę przełyku, żołądka i górnej części jelita cienkiego lub okrężnicy. Egzaminator może zidentyfikować nieprawidłowości, takie jak stan zapalny, nieprawidłowy obrzęk, blizny lub zwężenia. Można zobaczyć ciała obce: kości, kawałki patyków, kamienie, zabawki, monety,haczyki wędkarskie,kule włosowe itp.

Co to jest biopsja i do czego się przydaje?

Oglądanie nieprawidłowych zmian lub podejrzanych miejsc daje nam cenne informacje, jednak zazwyczaj konieczna jest biopsja danej okolicy, w celu postawienia prawidłowej diagnozy. Endoskop ma mały kanał, przez który wprowadza się urządzenie biopsyjne, dzięki któremu można pobrać dokładne próbki. Są to zwykle malutkie kawałki tkanki wyciętej z wyściółki narządu. Te próbki tkanek są następnie przekazywane do weterynaryjnego patologa, który poddaje je ocenie mikroskopowej.

Wiele chorób powoduje zmiany, które mogą być wykryte tylko za pomocą histopatologii albo mikroskopowego oglądania tkanek. W związku z tym, nawet jeśli narząd lub tkanka wygląda normalnie, wykonuje się biopsję. W wielu przypadkach, biopsja żołądka wymiotującego psa lub okrężnicy psa z biegunką będzie bardzo przydatna w określaniu choroby.

Jak należy przygotować psa do endoskopii?

Istotne jest, aby przed badaniem endoskopowym żołądek i jelita były puste czyli pozbawione treści pokarmowej i kału. Jeśli badany jest żołądek pies musi być na czczo 12 godzin, jeśli jelito grube nawet do 18 godzin, aby nie było kału w całym przewodzie pokarmowym. Rano w dniu zabiegu mogą być potrzebne lewatywy w celu usunięcia pozostałego stolca z dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Czy potrzebne jest znieczulenie ogólne?

Tak. Niemożliwe jest bezpieczne przejście endoskopem do żołądka lub jelita grubego, jeśli zwierzę będzie świadome. Większość psów będzie wymagać jedynie krótko działającego znieczulenia, a pacjent będzie mógł wrócić do domu zaraz po zakończeniu procedury.

Kiedy będą wyniki?

Organizm jest oglądany w czasie rzeczywistym, dlatego to, co jest widoczne jest rozpoznane od razu. Jednak ostateczna diagnoza zwykle zależy od wyników badań biopsji. Proces ten może trwać czasem kilkanaście dni w zależności od konkretnych okoliczności.