Usługi: Przeszczepy komórek macierzystych

Komórki macierzyste (ang. Stem Cells)

Co to ​​są komórki macierzyste ?

Komórki macierzyste są komórkami naprawczymi organizmu, mogą rozwijać się i różnicować w wiele typów komórek. Terapia komórkami macierzystymi jest coraz częściej wykorzystywana w weterynarii.

Komórki macierzyste mogą w trakcie swojego rozwoju, różnicować się w wiele typów komórek w tym: kości, chrząstki, mięśnie, nerwy, itd.,posiadają także zdolność do replikacji w narządach takich jak serce, wątroba, jelita, trzustki, itd. Tak więc, leczenie z ich użyciem nazywane jest "medycyną regeneracyjną" i ma wiele potencjalnych zastosowań dla szerokiej gamy chorób i urazów.

Jakie są rodzaje komórek macierzystych?

Naukowcy wykorzystują obecnie komórki macierzyste różnego pochodzenia, szukając ciągle nowych możliwości leczenia ludzi i zwierząt. Istnieją dwa podstawowe typy komórek macierzystych; zarodkowe i somatyczne (dorosłe). Embrionalne komórki macierzyste znajdują się w łożysku i zarodku.Komórki te zwane są totipotencjalnymi, co oznacza, że ​​mają zdolność do różnicowania się w dowolny rodzaj komórek dojrzałych.Komórki embrionalne mają największe możliwości lecznicze, jednak pojawiają się oczywiście kwestie moralne i etyczne, aby pobierać te komórki.

Drugi typ komórek macierzystych to komórki dorosłe, nazywane multipotencjalnymi, co oznacza, że ​​mogą różnicować się w blisko spokrewnionych liniach komórkowych, ale nie są zdolne do wytwarzania pełnego narządu.Dorosłe komórki macierzyste znajdują się w szpiku kostnym, tkance tłuszczowej, skórze, wątrobie, naczyniach krwionośnych i neuronach.W przeciwieństwie do embrionalnych komórek macierzystych, nie ma moralnych czy etycznych wątpliwości co do ich pobierania, dlatego można aktywować je i podawać pacjentowi w miejscach, gdzie potrzebne jest gojenie i regeneracja.

Jaki rodzaj komórek macierzystych jest stosowany w leczeniu zwierząt ?

Wykorzystuje się głównie tkankę tłuszczową, ponieważ jest łatwo dostępna, dorosłe komórki macierzyste są w niej wysoce skoncentrowane.Jest ich od 50 do 1000 razy więcej niż w szpiku kostnym. Komórki macierzyste są zawarte w puli komórek tłuszczu, który wykazuje działanie przeciwzapalne.Procedura pobrania tłuszczu od pacjenta jest znacznie mniej inwazyjna niż sterylizacja.

Jak pobiera się komórki macierzyste ?

Tkanka tłuszczowa w niewielkiej ilości jest pobierana chirurgicznie przez lekarza weterynarii.

Jak wygląda zabieg pobierania komórek macierzystych ?

W dniu zabiegu zwierzę musi być na czczo. Lekarz weterynarii podda Twojego psa lub kota znieczuleniu. Chirurgicznie pobierze niewielką ilość tłuszczu.Jest to szybki i prosty sposób, bezpieczny dla zwierzęcia.

Jak przetwarzane są komórki macierzyste?

Próbka jest pobierana i wysyłana kurierem w specjalnych opakowaniach do laboratorium. Następnie materiał biologiczny jest izolowany i hodowany.Z otrzymanych komórek macierzystych przygotowuje się odpowiednią ilość dawek i odsyła do sygnowanego lekarza weterynarii.

Jakie choroby i urazy można leczyć, podając komórki macierzyste?

Zapalenia, urazy, zwyrodnienia ścięgien, więzadeł, mięśni szkieletowych, kości, stawów, złamania, obumieranie tkanki chrzęstnej w stawach (OCD), stawy rzekome, osteoarthritis.
Terapia komórkami macierzystymi jest obiecująca również w chorobach wątroby, nerek, serca, chorobach neurologicznych i immunologicznych, więc możliwości ich zastosowania są bardzo szerokie.

Jakie psy / koty są dobrymi kandydatami do leczenia za pomocą komórek macierzystych?

  • które nie zareagowały dobrze na leczenie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi
  • które nie tolerują niesteroidowych leków przeciwzapalnych
  • które potrzebują długodziałających leków przeciwbólowych
  • które nie są dobrymi kandydatami do zabiegów ortopedycznych ze względu na wieku lub towarzyszące problemy zdrowotne
  • które mają zapalenie stawów
  • które cierpią na wielostawowe arthritis
  • które mają przewlekłe choroby wątroby, nerek, serca, neurologiczne

Czy ta procedura jest bezpieczna?

Każde zwierzę musi zostać poddane badaniom przedoperacyjnym, aby mogło być zakwalifikowane do przeszczepu komórek macierzystych. Rodzaj badań określa zespół lekarzy wykonujących zabieg. Każdy zabieg chirurgiczny, gdzie potrzebne jest znieczulenie ogólne, obarczony jest ryzykiem.Jednak komórki macierzyste pochodzą z Twojego zwierzęcia i zostają ponownie do niego wprowadzone. Jest to tzw. autologiczna izolacja i przeszczep komórek macierzystych. Nie ma więc ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej.W rzadkich przypadkach może wystąpić łagodna reakcja immunologiczna w leczonym stawie, która powinna ustąpić w ciągu jednego lub dwóch dni.

Kiedy zobaczę rezultaty?

Z pewnością zobaczysz poprawę!Wiadomo, każde zwierzę jest inne i nie ma gwarancji, jednak widzieliśmy pozytywną kliniczną poprawę w 85% przypadków zapalenia stawów .Niektórzy właściciele są w stanie zauważyć różnicę w zaledwie tydzień!Choć możliwe są szybkie wyniki, zakłada się,że poprawa następuje w ciągu pierwszych 90 dni po zabiegu. Czasem bardzo silne zapalenie stawów może wymagać kilkukrotnych zastrzyków.

Czy po podaniu komórek macierzystych nadal muszę podawać środki przeciwbólowe ?

Wiele psów i kotów z zapaleniem stawów mogło odstawić lub zmniejszyć podawanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).W USA ponad 75% psów z zapaleniem stawów, które miały podane komórki macierzyste,poprawiła się jakość życia.Jest to istotne, ponieważ ludzie coraz częściej szukają bardziej „naturalnych” sposobów pomocy swoim zwierzętom, niż codzienne podawanie leki przeciwbólowych.Zwłaszcza, że ​​nie wszystkie zwierzęta tolerują niepożądane działania NLPZ.

Czym jest bank komórek macierzystych?

Tkanka tłuszczowa może być pobrana w trakcie rutynowego zabiegu sterylizacji, kastracji lub innych operacji chirurgicznych. Pozwala to na wyizolowanie komórek macierzystych, zamrożenie ich i przechowywanie w banku przez lata. To umożliwia ich wykorzystanie w przyszłości w przypadku wystąpienia problemów zdrowotnych. Szczególnie istotne jest to u psów i kotów ze skłonnościami czy predyspozycjami rasowymi do urazów i chorób.

Prosimy o kontakt, aby umówić się na konsultacje 77 453 94 42, 602 3999 74