Terapie naturalne

Elektroakupunktura

Elektroakupunktura jest modyfikacją tradycyjnego zabiegu akupunktury, polega na przepuszczaniu prądu elektrycznego przez wkłute igły na punktach akupunkturowych przy życiu specjalnych elektrod przymocowanych do skóry. Elektrostymulację stosujemy najczęściej w przypadkach, w których klasyczna akupunktura nie przynosi wyraźnej poprawy oraz w dolegliwościach bólowych, w których metoda ta jest szczególnie skuteczna. Do zabiegów elektroakupunktury stosuje się prąd zmienny lub stały.

Prąd stały powoduje regenerację i odżywianie tkanek, usprawnienie krwiobiegu, zaktywizowanie procesów przemiany materii. Stosuje się go również w aurikuloterapii. Prąd stały wywołuje polaryzację membran komórkowych i w efekcie pobudzenie peryferyjnych receptorów nerwowych. Na katodzie będzie to działanie tonizujące (pobudzające), a na anodzie sedatywne.

Prąd zmienny stosujemy zazwyczaj w przypadku porażeń, niedowładów, stanów zapalnych narządu ruchu oraz do zwalczania bólu i w celu podniesienia odporności. W celu uzyskania efektu tonizującego częstotliwość impulsów powinna mieścić się w przedziale 6-10Hz. Efekt sedatywny uzyskuje się przez działanie prądem o częstotliwości 15-60Hz. Stosuje się go w bólach ostrych, skurczach mięśniowych, ostrych stanach zapalnych oraz, w niektórych przypadkach pobudzenia nerwowego.