Usługi

Paszporty i czipy, wyjazdy zagraniczne

Czip

Każdy właściciel psa ma obowiązek założyć czip swojemu pupilowi. Od 2006 roku koszty pokrywa Urząd Miasta Opola. Warunkiem bezpłatnego zaczipowania jest zameldowanie właściciela w Opolu i okazanie dowodu osobistego.

Elektroniczne identyfikatory wszczepia się pod skórę z lewej strony szyi za pomocą specjalnej strzykawki. Zabieg jest bezbolesny. Czip zawiera informację o właścicielu, jego adres i numer telefonu, a także o psie, jego wieku, rasie, szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

Czipy są ogromnym ułatwieniem zarówno dla właścicieli psów jak i strażników miejskich oraz schronisk. Jeśli pies, który wałęsa się po mieście posiada identyfikator , łatwo można odnaleźć jego właściciela i nie musi trafiać do schroniska.

Czipy wymagane są także jeśli właściciel chce podróżować z psem po krajach UE.

Paszporty

Podczas podróżowania ze swoim pupilem po krajach Unii Europejskiej powinieneś posiadać jego paszport, który jest niezbędnym warunkiem wyjazdu za granicę.

Paszport można wydać zwierzęciu, które posiada aktualne szczepienie przeciw wściekliźnie oraz jest oznakowane mikroczipem lub czytelnym tatuażem.

Dotyczy to psów, kotów i fretek. Inne zwierzęta przewożone są zgodnie z prawem krajowych poszczególnych państw UE.

UWAGA! Przemieszczanie psów, kotów i fretek w wieku poniżej 3 miesiąca życia na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz do innych krajów Unii Europejskiej jest niedozwolone! (chyba że kraj docelowy dopuszcza taką możliwość)

Paszport ważny jest do końca życia zwierzaka, wyrabiamy go w ciągu kilkunastu minut w Lecznicy.

Przed wyjazdem skontaktuj się ze swoim Lekarzem i ustal dokładnie jakie przepisy obowiązują w Państwie, do którego zmierzasz.

Zwierzęta towarzyszące ( psy, koty, fretki ) przemieszczane w celach niekomercyjnych z Polski do państw Unii Europejskiej muszą:

  • posiadać czip lub widoczny, czytelny tatuaż,
  • muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie ( przedmiotowe szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 3 m-ca życia). W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach zalecanych przez producenta szczepionki, szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. Jeśli właściciel nie posiada zaświadczenia o dokonaniu ostatniego szczepienia, kolejne szczepienie jest odpowiednio traktowane jako pierwsze szczepienie i nabywa ważność po upływie 21 dni od daty jego dokonania,
  • muszą posiadać paszport wystawiony przez upoważnionego do tego lekarza weterynarii. Nasza Lecznica posiada takie uprawnienia.

Nowe przepisy dotyczące wywozu zwierząt do Wielkiej Brytanii

Szczegółowych informacji dotyczących warunków wwożenia psów, kotów i fretek na teren innych państw, zobowiązany jest udzielać Główny Inspektorat Weterynarii tel. (022) 623 20 88 lub (022) 623 15 28.