HOLISTYCZNE CENTRUM LECZENIA ZWIERZĄT

Mirosław Tarka


Telefon

77 453 94 42

Tu jesteśmy

ul.Strzelców Bytomskich 5 of,

45-084 Opole


Godziny otwarcia

08.00 - 18.00 pn-pt

09.00 -12.00 sb

EKG

EKG dla zwierząt

Elektrokardiogram (EKG) rejestruje aktywność elektryczną serca. Serce wysyła maleńkie impulsy elektryczne, które rozprzestrzeniają się za pośrednictwem mięśnia sercowego i powodują jego skurcz. Impulsy te mogą być wykryte przez EKG, które pozwala określić, czy są jakieś zaburzeniach rytmu i miarowości.


Pomijając EKG wykonywane w czasie operacji, jest to metoda polegająca na rejestracji elektrycznej czynności mięśnia sercowego z powierzchni klatki piersiowej w postaci różnicy potencjałów (napięć) pomiędzy elektrodami, co graficznie odczytujemy w formie krzywej elektrokardiograficznej na specjalnym papierze milimetrowym bądź na ekranie monitora.

 

Jak wygląda badanie EKG?

 

Badanie EKG wykonywane jest jednym z pierwszych badań dodatkowych zlecanych przez lekarza, który podejrzewa u Pacjenta zaburzenia pracy serca. Należy jednak pamiętać, że badanie to ma ograniczoną wartość diagnostyczną i raczej potwierdza obecność nieprawidłowości niż je wyklucza. Innymi słowami - prawidłowy zapis EKG nie wyklucza obecności choroby natomiast stwierdzenie zaburzeń elektrycznej pracy serca częściej (choć także nie zawsze) jest związane z jego chorobą.


Każdy pacjent w naszym gabinecie przed planowanym zabiegiem lub operacją ma przeprowadzane badanie EKG.

 

Jak przygotować zwierzę do badania EKG ?

 

EKG jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym i nie związanym z żadnym ryzykiem dla pacjenta. Nie wymaga specjalnego przygotowania.