HOLISTYCZNE CENTRUM LECZENIA ZWIERZĄT

Mirosław Tarka


Telefon

77 453 94 42

Tu jesteśmy

ul.Strzelców Bytomskich 5 of,

45-084 Opole


Godziny otwarcia

08.00 - 18.00 pn-pt

09.00 -12.00 sb

Sterylizacja i kastracja psa i kota

Jak co roku w marcu rozpoczyna się ogólnopolska akcja sterylizacji i kastracji psów i kotów. Przedstawię kilka informacji na temat wad i zalet tego zabiegu.


Kiedy najlepiej kastrować / sterylizować psa lub kota?


Najlepszy wiek do sterylizacji lub kastracji kotów i psów to bardzo kontrowersyjny temat w weterynarii. Większość lekarzy zajmujących się małymi zwierzętami zaleca sterylizację lub kastrację psów i kotów w wieku około 6 miesięcy. W ostatnich czasach zrobił się nawet taki trend, aby wykonać zabieg przed pierwszą rują. Generalnie zabieg ten zapobiega występowaniu cyklu rujowego u samic i wstrzymuje płodność u samców. 

Obecne badania mają sprzeczne dowody na długoterminowe skutki usuwania hormonów płciowych u zwierząt w wieku 6 miesięcy i młodszych. Co zatem może się wydarzyć?


Psy


Zaburzenia ortopedyczne

Zaburzenia natury ortopedycznej są bardzo powszechne, zwłaszcza u dużych psów. Płytki wzrostowe, na chrząstce rosnącej kości, u dużych psów kończą wzrost po około 12-14 miesiącach. Kiedy hormony płciowe są usuwane przez kastrację i sterylizację cały proces wzrostowy zostaje zaburzony. Powoduje to wydłużenie kości i zmianę biomechaniki stawów. Częstym urazem ortopedycznym u psów jest zerwanie więzadła krzyżowego kolana, którego uszkodzenie często wymaga inwazyjnej operacji chirurgicznej. Badanie przeprowadzone w 2007 roku wykazało, że kastracja psów spowodowała trzykrotny wzrost biomechanicznego czynnika urazów więzadła krzyżowego. Inne badanie przeprowadzone w 2008 roku wykazało, że psy, które zostały wykastrowane lub wysterylizowane były 2-3 razy bardziej narażone na uszkodzenie więzadła krzyżowego w porównaniu z psami z zachowaną płodnością.


Inne jeszcze badania opisują zwiększoną częstość występowania zaburzeń stawów, w tym dysplazji stawu biodrowego, dysplazji łokcia i choroby więzadła krzyżowego kolana u psów po wysterylizowaniu i wykastrowanych. Badane rasy to golden retriever, labrador i owczarek niemiecki. Czynnikami predysponującymi do chorób ortopedycznych są również genetyka, styl życia i otyłość.


Nowotwoty

Zwiększone ryzyko zachorowania na powszechne nowotwory jest najbardziej niepokojącym odkryciem badań oceniających skutki zabiegu. W kilku badaniach stwierdzono zwiększone ryzyko raka, w tym kostniakomięsaka, chłoniaka, guzów komórek tucznych i naczyniakomięsaka. Oczywiście nie są to jedyne kryteria jakie bierze się przy ocenie powstania nowotworów.


Behawior

Przez dziesięciolecia wielu lekarzy weterynarii zalecało kastrację lub sterylizację psów w celu zapobiegania lub leczenia zaburzeń zachowania, takich jak agresja. Wiele badań wykazało, że zabiegi te nie zmniejszają agresywnych zachowań wobec ludzi. Jednak niektóre badania ujawniają, że sterylizacja i kastracja przed 6 miesiącem życia może przyczyniać się do zwiększonego ryzyka zaburzeń zachowania, w tym agresji i fobii burz w późniejszym życiu. Potrzebne są dalsze badania, aby zbadać związek między problemami behawioralnymi a wiekiem dokonywania sterylizacji.


Nietrzymanie moczu

Samice psów, które zostały wysterylizowane, mogą wykazywać objawy nietrzymania moczu w średnim lub starszym wieku. Wynika to z braku estrogenu w kontroli zwieraczy dróg moczowych. Samice psów, które pozostają nienaruszone, na ogół nie doświadczają tej choroby.Koty


Jak zwykle, jest więcej badań przeprowadzonych na psach, jeśli chodzi o długoterminowe skutki zdrowotne sterylizacji i kastracji. Badania, w których uczestniczyły koty, skupiały się na wpływie wczesnej sterylizacji i zabiegów kastracji (w wieku poniżej 16 tygodni) na średnicę cewki moczowej. Niedrożność cewki moczowej (kot, który nie może się wysikać) jest stanem zagrażającym życiu, który wydaje się niezwiązany z wiekiem, w którym występuje zabieg. Inne badania dotyczyły długoterminowych skutków zdrowotnych sterylizacji i kastracji, ale były prowadzone tylko przez 2 lata od daty operacji. Potrzeba o wiele więcej badań retrospektywnych. Wiadomo, że usuwanie hormonów płciowych u kotów powoduje, że są one podatne na otyłość. Nadwaga zwiększa ryzyko chorób zapalnych, takich jak cukrzyca i zapalenie stawów.


Konieczne są dalsze badania w celu zbadania długoterminowych wyników wczesnych programów sterylizacji i kastracji w odniesieniu do powszechnych chorób, takich jak zapalenie jelit, zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie trzustki i chłoniak.


Koty mogą mieć wiele miotów każdego roku, dlatego należy wziąć pod uwagę pilną potrzebę sterylizacji kotów przed adopcją w schronisku lub tych dziko żyjących. 
Co wziąć pod uwagę przed zabiegiem kastracji i sterylizacj?


Psy


Rasa. 

Wiele ras jest genetycznie bardziej predysponowanych do raka, takich jak Golden Retriever i Boxer. Labrador i owczarek niemiecki są genetycznie determinowane do chorób ortopedycznych. Samo czekanie na sterylizację lub kastrację do 12-15 miesięcy może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób ortopedycznych. Opóźnianie zabiegu przez kilka lat lub utrzymywanie psa w stanie płodności może zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka.


Powód. 

Jeśli twój pies będzie zaangażowany sportowo, możesz rozważyć opóźnienie sterylizacji lub kastracji do czasu zamknięcia płytek wzrostu.


Styl życia. 

Posiadanie płodnego psa wymaga dodatkowej pracy i planowania. Samice psów doświadczają cyklu rujowego mniej więcej raz na 6 miesięcy. W tym czasie suki krwawią ze sromu i inaczej się zachowują. Płodne samice będą podatne na interakcje z samcami. Samce mogą uciekać kiedy poczują dni płodne samicy. Aby uniknąć niechcianej ciąży, samce powinny być trzymane w środowisku uniemożliwiającym im ucieczkę.


Opiekunowie, którzy czują się komfortowo i pewnie mając płodne zwierzę zalecamy poczekać do 12-14 miesięcy na wysterylizowanie lub wykastrowanie psa. 

Należy wziąć też pod uwagę ryzyko ropomacicza  u samic  oraz raka prostaty i raka odbytu u samców.


Koty


Jeśli to możliwe, lepiej poczekać do 6 miesiąca życia przed wykastrowaniem lub sterylizacją kotów. Do czasu pojawienia się pierwszej rui. Samice kotów mogą osiągnąć płodność około 4-5 miesięcy. Jest to ważna kwestia podczas trzymania razem płodnych samców i samic.Wybór należy do was. Myślę,że najlepiej omówić temat ze swoim lekarzem weterynarii i wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. 


AKCJA STERYLIZACJI W MARCU !!!

Cały marzec tańsze zabiegi ! Zapraszamy!

Przed zabiegiem zalecane jest ( ale nie obowiązkowo ) wykonanie

  • badanie krwi
  • EKG serca.

Cena zabiegu obejmuje:

  • badanie kliniczne zwierzęcia przed wykonaniem operacji,
  • koszt wykonania operacji oraz leków
  • zdjęcie szwów.

Cena nie obejmuje kołnierzy i ubranek ochronnych oraz badań przed znieczuleniem (nie obowiązkowych) i również wizyt po zabiegowych.


Prosimy o wcześniejsze umówienie wizyty osobiście lub telefonicznie 774539442Zródła badań dostępne u autora.


Magdalena Tarka-Harazińska